Entrants

> Latest entries
< Withdrawn

123 Entries at 13 Apr 2017, 23:42

 FIDE Open (67)        
 Entrant  Club or Federation Title FIDE HPBs
 > Timur Gareyev  USA GM 2609 -
 Mark Hebden  Guildford 4NCL +Syston GM 2486 -
 Richard Pert  Wood Green/Brentwood IM 2414 -
 Alan Merry  Barbican 4NCL IM 2375 -
 Ezra Kirk  4NCL Cheddleton FM 2365 -
 Richard Bates  Hackney IM 2363 -
 Matthew Wadsworth  Maidenhead FM 2268 -
 Terry Chapman  Cavendish FM 2251 1
 Edmund Player  Bury St Edmunds - 2244 -
 Dave Ledger  Hackney FM 2207  
 > Robert Willmoth  Hendon CM 2176 -
 John Anderson  Essex - 2171 -
 Richard Britton  Hackney FM 2168 -
 Robert Eames  Hackney FM 2166 -
 David Spence  Anglian Avengers - 2165 -
 Alex Golding  RGS Guildford - 2158 -
 Valentin Gaudeau  Albany - 2151 -
 > David Coleman  Barbican 4NCL CM 2149  
 Shabir Okhai  Syston - 2114 -
 Tim Hebbes  ENG - 2100 -
 Ashley Stewart  Royston - 2091 1
 Dominic Klingher  Hendon - 2082 -
 Toni Johansson  Athenaeum - SWE - 2071 -
 Andrew Paterson  Kenilworth - 2071 -
 Sacha Brozel  Hendon - 2063 -
 Aditya Verma  ENG - 2061 -
 Ben Spink  Rainham (Kent) - 2059 -
 R Alan Barton  Hastings - 2050 -
 Omowale Nelson  Watford - JAM - 2046 -
 Steve Ledger  Bedford - 2044 -
 < David Whitehead  King's Head - 2029 -
 Hon Ki Tsang  Hong Kong (HKG) FM 2028 2, 4
 Ivan Myall  Chelmsford - 2021 -
 John C Moore  Writtle - 2017 -
 Maurice Staples  Lichfield - 2002 -
 Anthony Fox  Ireland - 1995 6
 Krzysztof Jamroz  POL  - 1984 -
 Alexander Combie  Newark - 1978 -
 Tom Barton  Ilford - ECF 170 = 1975* -
 Jason Kirk  France - 1960 -
 Elliot Cocks  Chelmsford - 1953 -
 Ahluwalia Amardip  Crowborough - 1943 -
 Kevin Williamson  Leighton Buzzard - 1938 -
 James Golding  RGS Guildford - 1930 -
 Timothy Spanton  Hastings - 1920 -
 Hassan Mugalu  Railsport/Newham - 1888 -
 David Newell  East Cheshire Chess Club - 1881 -
 Andrew Ponting  Beckenham - 1877 -
 < Tibor Jones  Scotland - 1874 -
 David Millward  Basildon - 1870 -
 Adrian Matthews  Leighton Buzzard - 1863 4
 Mark Lim  Linton - 1849 -
 < Craig Kennedy  Mushrooms - 1844 -
 Jacob Watson  Kent Juniors - 1791 -
 Roy Hare  Basildon - 1775 -
 Stephen LeFevre  Cosham - 1771 4
 Aaravamudhan Balaji  ENG - 1765 1, 2
 Mohammad Islam  Bangladesh - 1755 -
 Charlie Metcalfe  Coulsdon CF/Kent Juniors - 1742 -
 Mikey Watson  Kent Juniors - 1674 -
 Derek Roebuck  Kings Head - AUS - 1661 -
 Nadia Jaufarally  St Albans - 1652 -
 Alex Sheerin  Ipswich - 1648 5, 6
 > Savin Dias  Habs Prep - 1647 -
 William Lovell  St Paul's School - 1631 -
 Adithya Pramod Paleri  Watford - 1579 -
 < Tristian See  Cambridge - 1531 -
 Michael Dean  Bexhill - 1518 -
 > Chris Phillips  Brentwood - ECF 105B = 1488* 1, 2
 Shahjahon Saidmurodov  ENG 1415 3, 4
 Louis Khoo-Thwe  London NW - Norway - 1367r 1, 2
         
 Leigh-on-Sea U170 (8)      
 Entrant  Club   ECF HPBs
 >Jacob Yoon  City of London   167Aj -
 Martyn Harris  Newcastle-u-Lyme   161A -
 Phil Neatherway  4NCL Oxford   152A 1
 Jason Covey  Middlesex Juniors   151Aj -
 < Brendan O'Gorman  DHSS    150A -
 Arjun Kolani  Sussex Juniors   148Aj 1
 David Grobler  Sheffield   146C -
 Edwin Kalerwa  Watford   137C 4
 Joshua John  Stratford   122Aj 5, 6
         
 Westcliff U145 (14)      
 Entrant  Club   ECF HPBs
 Richard Desmedt  Barnsley   142A -
 Tim Jones  Clifton   140A -
 Keith Wilcox  Poulton-le-Fylde   139C -
 Viktor Jamroz  Petts Wood and Orpington   138Aj -
 Lee Bullock  Hackney   132A -
 Keith Cook  Maldon   132B 1, 5
 John Illingworth  Stratford Library   131A -
 Thomas Rixon  Hemel Hempstead   128B -
 James Wadsworth  Maidenhead   128E -
 Alastair Marston  Bristol Cabot   126A 5, 6
 Jeremy Brockes  Hampstead   126D -
 > David Gilbert  DHSS   125A -
 William Golding  RGS Guildford   125Aj -
 Bernard Klingher  Hendon   77A -
         
 Southchurch U120 (16)      
 Entrant  Club   ECF HPBs
 Achille Fava  ITALY   119Fj -
 Stephen R Simpson  London   116F -
 Graham White  Dartford   114C 4, 6
 Timothy Allen  Battersea    113A -
 > Mohammud Jaufarally  St Albans   111C -
 Gul Kapur  Hendon   111E -
 Tarsem Dhillon  Syston   105F -
 > Caroline Robson  Barnet Elizabethan   102B -
 Frank Sealey  Maldon and Thurrock   99A 5
 Jestico John  Wanstead & Woodford   98A -
 Lorenzo Fava  ITALY   97Fj -
 Nigel White  Wanstead & Woodford   95A -
 John Chapman  Southend   82A  -
 Adam Jorna  ENG   89e 1
 Ethan Yau  Essex Juniors   76Ej -
 Sean Sullivan  ENG   75e -
         
 Thorpe Bay U95 (18)        
 Entrant  Club   ECF HPBs
 Levi Weston  Greater London   94B -
 Keven Lamb  Chandlers Ford   92A 1
 Michael Henbury  Chandlersford Hampshire   91C 1
 Jeremy Burrows  Bedford   90B -
 Nina Pert  Essex Juniors   90Ej -
 Urbi Modhura  Essex Junior   87Dj -
 John Cattermole  DHSS   84A -
 Owen Pashigian  Wallace Chess   80Arj 5, 6
 Isha Aggarwal-Stanbridge  Temple Sutton   79Arj -
 Purba Audhora  Essex Junior   74Dj -
 > Max Pert  Essex Juniors   63Arj 1, 2
 > Alan Wilson  Southend   59A -
 Fraser Caves  Chelmsford   51Ej -
 Olga Latypova  Chelmsford Juniors   46Ej 1, 2
 Carol Quinn  London SE   39F -
 > Ruwan Dias  Habs Pre Prep   36Ej -
 Cyrus Rasool   Middlesex Juniors   25Aj -
 Madison Bowden  Essex Juniors   45Frj -
         

Grades/Ratings are linked to source records
* ECF/FIDE conversion (ECF x 7.5 + 700 = FIDE) for a player without a FIDE rating
ECF Grades are January 2017
A-F = Grade category
e = Estimated grade
r = Rapidplay
j = Junior


Donors

Essex Chess Association
Terry Chapman
Phil Neatherway
Jeremy Brockes
Nigel White
John Chapman
Derek Roebuck
Keven Lamb
John Moore
Keith Cook
Tom Barton
chessengland.com - provision of score sheets

The Congress organisers thank all who have generously contributed to the Congress.