Entrants

> Latest entrants
< Withdrawn

111 entries at 30 Mar 2018, 11:00

FIDE Open (50)

 

 

 

 

Entrant

Club or Federation

Title

FIDE

HPBs

Richard Pert

England

IM

2416

 

John Merriman

England

 

2277

 

< Tim P Wall

Forest Hall 

FM

2235

 

Dave Ledger

England

FM

2214

 

Robert Willmoth

Hendon, Barnet Knights

CM

2202

 

Valentin Gaudeau

France

 

2186

 

Sacha Brozel

Hendon

 

2177

2

Robert Eames

Hackney

FM

2176

 

Thomas Villiers

England

 

2164

 

Rhys Cumming

Sussex Martlets

 

2155

 

Christopher Russell

Muswell Hill

 

2137

 

David Spence

Anglian Avengers

 

2127

 

Giampero Amato

Stevenage

 

2091

 

Tim Hebbes

England

 

2087

 

Alexandros Isaakidis

Cyprus

 

2073

 

Gary  Senior

England

 

2067

 

R Alan Barton

Hastings & St Leonards

 

2065

 

Elliot Cocks

Chelmsford

 

2065

 

Jose Pablo Lopez-Gomez

Mexico

 

2060

4

Alan Punnett

Guildford

 

2059

 

Viktor Stoyanov

Battersea

 

2055

 

Steve Ledger

England

 

2038

 

Anthony Fox

Ireland

 

2035

6

Toni Johansson

Sweden

 

2008

5, 6

Simon Wilks

Muswell Hill

 

2004

 

John C Moore

Writtle

 

2000

 

Ivan Myall

Chelmsford

 

1993

 

Howard Grist

Southend-on-Sea

 

1982

 

Stephen Prior

Grantham

 

1980

 

Amadeu Alegret Grino

Hertfordshire AC

 

1934

 

Mikey Watson

KJCA

 

1918

3

Kevin Williamson

Leighton Buzzard 

 

1906

 

Jake Holton

Witney

 

1880

 

Hassan Mugalu

England

 

1872

 

Adrian Matthews

Leighton Buzzard

 

1837

 

> Michael Saunders

Southend

 

1825

 

William Lovell

St Paul's School

 

1797

 

Giulio Omer Sahinoz

Linton Chess Club

 

1757

5, 6

Mohammad Islam

Bangladesh

 

1751

 

Savin Dias

Habs

 

1744

 

Shreyas Royal

Egland

 

1739

1, 2

Roy Hare

England

 

1721

1, 6

Tristian See

England

 

1713

 

Louis Khoo-Thwe

Norway

 

1699

 

Lawrence Rhodes

Worthing

 

1694

 

Michael Redmond

Reading

 

1693

 

Nicolai Woltery

London

 

1676

 

James Merriman

England

 

1627

 

Achille Fava

Italy

 

1433

 

Lorenzo Fava

Italy

 

1401

 

Jens Müller

Chelmsford / Germany

 

Not rated

 

 

 

 

 

 

ECF U170 (4)

 

 

 

 

Entrant

Club or Federation

 

ECF

HPBs 

Alexander Tsiapouris

SC Tarrasch 45 Muenchen / Germany

 

159E

4

Martin Fogg

Ipswich

 

159D

4

Peter  Laundy

Basildon

 

156A

 

Michael Tsiapouris

SC Tarrasch 45 Muenchen / Germany

 

145E

4

 

 

 

 

 

ECF U145 (18)

 

 

 

 

Entrant

Club or Federation

 

ECF

HPBs

David  Newel

Altrincham

 

143A

 

Colin  Newton

Southend

 

138A

1, 5

Alistair Dyte

Hackney

 

136A

 

Lee Bullock

Hackney

 

135A

 

Mohammed Aayan Ismail

Tower Hamlets

 

135Dj

3, 5

David Smith

Wanstead & Woodford

 

133B

4

Thomas Rixon

England

 

131C

 

Stuart Ross

Newport

 

130A

 

Andrew Willoughby

Chelmsford

 

130D

 

John Illingworth

Newham

 

128B

 

Jeremy Brockes

Hampstead

 

127A

4

Urbi Modhura

England

 

127Aj

 

Peter Collicott

Saxmundham

 

122C

 

Patrick Sartain

Harrow

 

120A

 

Vivien Webster

Halifax Chess Club

 

135A

 

Jerry Zheng

Chelmsford Junior Chess

 

116Aj

 

Boris Stoyanov

Battersea

 

111Aj

 

> Ivan Chetverikov

Oxford Juniors

 

108Dj

3, 4

 

 

 

 

 

ECF U120 (29)

 

 

 

 

Entrant

Club or Federation

 

ECF

HPBs

Timothy Allen

Battersea

 

113A

 

Nina Pert

England

 

112Aj

 

Gul Kapur

Enfield Chess Club   

 

112A

 

Bob Mitchell

Sidcup/NZ

 

112C

 

Levi Weston

Greater London

 

111Aj

 

Com Davids

Southend

 

110e

 

Caroline Robson

England

 

109C

 

Jennifer Goldsmith

Harrow

 

107A

 

Harry Zheng

Chelmsford Junior Chess

 

107Aj

 

Graham White

Dartford

 

107C

4, 6

Madison  Bowden

Essex Juniors 

 

85Ej

 

Lakshan Siddharth                    

Essex Juniors 

 

104Aj

 

Purba  Audhora

England

 

103Aj

 

Nigel White

Wanstead & Woodford

 

100A

 

John Jestico

Wanstead & Woodford

 

98A

 

Peter Housden

Ipswich

 

98A

 

Keven Lamb

Chandlers Ford

 

97A

 

Michael Henbury

Chandlersford  Hampshire

 

96C

 

Peter J  Hughes

Mutual Circle (Birmingham League)

 

95A

 

Anthony Michael Miles

Basildon

 

94B

5, 6

Roxolana Chaban

Bromley High School

 

91Aj

 

Frank Sealey

Maldon

 

83A

5

Ruwan Dias

Habs

 

83Aj

 

Ben Chang

Chelmsford Junior Chess club     

 

78Brj

 

Suriya Velayudham

England

 

78Aj

2

Fraser Caves

Chelmsford

 

72Cj

 

John Chapman

Southend

 

59A

 

Jonathan Cheung

Essex Junior

 

59Ej

 

David Hunn

England

 

Ungraded

 

 

 

 

 

 

ECF U95 (10)

 

 

 

 

Entrant

Club or Federation

 

ECF

HPBs

Ethan Yau

Essex Juniors

 

89Dj

 

Christopher Willoughby

Chelmsford

 

88Dj

 

Nethuli Dunindee Saram

Chester Juniors  

 

87Aj

 

Max Pert

England

 

85Dj

 

Olga Latypova

Chelmsford Junior Chess Club

 

68Bj

 

Alan Wilson

Southend

 

63A

 

Jake Horton

Chelmsford Junior Chess Club

 

60Ej

6

Linards Jurisons

Milton Hall Primary School

 

50Fj

 

Leonard Cheung

Essex Junior

 

25Fj

 

Scarlet Watson

KJCA

 

15Ej

 

 

 

 

 

Grades/Ratings are linked to source records
ECF Grades have been updated to the January 2018 Grading List
e = Estimate
r = Rapid grade
j = Junior

 

Donors

Essex Chess Association
Jeremy Brockes
Timothy Allen
Vivien Webster
Alan Punnett
Steve Ledger
Alistair Dyte
Keven Lamb
Boris Stoyanov
Viktor Stoyanov
John Chapman
David Smith
John Moore
Peter Collicott
Michael Redmond
John Illingworth
Suriya Velayudham
Teodor-Alin Chirea-Florica

Thank you to all who support the Congress.

Thank you for your entry to the Southend Chess Congress 2018.

This page gives entrants a reminder of a number of aspects about the Congress.

Bookmark this page so you can return to it - it is not generally availalbe from the main site menu.


REMINDER OF VENUE

Southend Adult Community College, Ambleside Drive
Southend-on-Sea, Essex, SS1 2UN

Click for: VENUE MAP

By rail: 200 yards from Southend East Station (c2c Line).

ACCOMMODATION

See www.visitsouthend.co.uk Tel: 01702 618747

SCHEDULE - ALL EVENTS

Friday 30th March - Rounds 1 and 2 at 11am and 4pm

Saturday 31st March  - Rounds 3 and 4 at 11am and 4pm

Sunday 1st April  - Rounds 5 and 6 at 11am and 4pm

Monday 2nd April  - Final Round 7 at 11am 

LINK FOR REGISTRATIONS

Click here for a list of currently registered entrants

CHESS ENGLAND

chessengland

Click the logo!